Family Membership

Access to Videos for Multiple Textbooks

The Family Membership gives individual families access to the video lessons of ALL of the Saxon Math textbooks at one low affordable price.  Memberships exists for smaller families (2-5 students) and larger families (6-9 students). If you are a teacher, school or organization needing group pricing, contact us.
 
Please Note:
*Verify that videos and online grading are available for your textbook edition before purchasing. Video correlations are available for some earlier editions. See below for availability.

** Online Grading – You will still need to purchase the student textbook, solutions manual and test booklet as online grading does not reprint the problems per copyright law.

Available Textbook Editions

Videos: 1st ed.
Online Grading: Avail 2021

Videos: 3rd ed.
Correlations for : 1st ,2nd ed.
Online Grading: 3rd ed.

Videos: 3rd ed.
Correlations: 1st ,2nd ed.
Online Grading: 3rd ed.

Videos: 4th ed.
Correlations: 2nd, 3rd ed.
Online Grading: 4th ed.

Videos: 3rd ed.
Correlations: 1st ,2nd ed.
Online Grading: 3rd ed.

Videos: 3rd ed.
Correlations: 2nd ed.
Online Grading: 3rd ed.

Videos: 3rd ed.
Correlations: 2nd ed.
Online Grading: 3rd ed.

Videos: 3rd ed.
Correlations: 2nd ed.
Online Grading: Avail 2021

Videos: 1st ed.
Online Grading: Not Available

Videos: 2nd ed.
Online Grading: Not Available

Videos: 1st ed.
Filming in Progress: 1-55 avail now
Online Grading: Available 2021

Videos: 1st ed.
Online Grading: 1st ed.

Videos: 1st ed.
Online Grading: 1st ed.

Videos: 1st ed.
Online Grading: 1st ed.

Videos: 1st ed.
Online Grading: 1st ed.

Videos: 1st ed.
Online Grading: 1st ed.

Videos: 4th ed.
Filming in Progress: 1-25 avail now
Online Grading: Available 2021

Pricing

Use dropdown to make selection

Basic

The Basic Plan provides lesson-by-lesson video instruction.

Compare plans
$79 / year
Buy Now

Plus

The Plus Plan provides lesson-by-lesson video instruction and online grading.

Compare plans
$129 / year
Buy Now

Premium

The Premium Plan provides lesson-by-lesson video instruction, online grading, and Nicole’s Study Hall.

Compare plans
$149/ year
Buy Now

Basic

The Basic Plan provides lesson-by-lesson video instruction.

Compare plans
$79 / year
Buy Now

Pro

The Pro Plan provides lesson-by-lesson video instruction and Nicole’s Study Hall.

Compare plans
$129 / year
Buy Now

Basic

The Basic Plan provides lesson-by-lesson video instruction.

Compare plans
$129 / year
Buy Now

Plus

The Plus Plan provides lesson-by-lesson video instruction and time-saving online grading.

Compare plans
$179 / year
Buy Now

Premium

The Premium Plan provides lesson-by-lesson video instruction, online grading, and the skill-building resources of Nicole’s Study Hall.

Compare plans
$199 / year
Buy Now

Basic

The Basic Plan provides lesson-by-lesson video instruction.

Compare plans
$129 / year
Buy Now

Pro

The Pro Plan provides lesson-by-lesson video instruction and Nicole’s Study Hall.

Compare plans
$179 / year
Buy Now

Compare

Feature
Basic
Plus
Premium
Lesson Videos
NTML Practice Videos
Cheat Sheets
Achievement Badges and Clubs
Community Support through Private Facebook Group
Online Grading
Class Chat
Drill TeamTM
One-Minute Tutorials
Masterclass
Feature
Basic
Pro
Lesson Videos
NTML Practice VIdeos
Cheat Sheets
Achievement Badges and Clubs
Community Support through Private Facebook Group
Online Grading
Class Chat
Drill TeamTM
One-Minute Tutorials
Masterclass
Feature
Basic
Plus
Premium
Lesson Videos
NTML Practice Videos
Cheat Sheets
Achievement Badges and Clubs
Community Support through Private Facebook Group
Online Grading
Class Chat
Drill TeamTM
One-Minute Tutorials
Masterclass
Feature
Basic
Pro
Lesson Videos
NTML Practice Videos
Cheat Sheets
Achievement Badges and Clubs
Community Support through Private Facebook Group
Online Grading
Class Chat
Drill TeamTM
One-Minute Tutorials
Masterclass