School Memberships

Access to Videos for 10 or more students

Schools purchasing memberships for 10 or more students can qualify for special pricing of 20-50% off per membership.  Discounts are based on the total number of memberships purchased. Teachers are the account administrators and can view and track student progress.  They can have access to a single textbook or multiple textbooks as needed. Students can also access their membership 24/7.
 
Please Note:
*Verify that videos and online grading are available for your textbook edition before purchasing. Video correlations are available for some earlier editions. See below for availability.

Available Textbook Editions

Videos: 1st ed.
Online Grading: Avail 2021

Videos: 3rd ed.
Correlations for : 1st ,2nd ed.
Online Grading: 3rd ed.

Videos: 3rd ed.
Correlations: 1st ,2nd ed.
Online Grading: 3rd ed.

Videos: 4th ed.
Correlations: 2nd, 3rd ed.
Online Grading: 4th ed.

Videos: 3rd ed.
Correlations: 1st ,2nd ed.
Online Grading: 3rd ed.

Videos: 3rd ed.
Correlations: 2nd ed.
Online Grading: 3rd ed.

Videos: 3rd ed.
Correlations: 2nd ed.
Online Grading: 3rd ed.

Videos: 3rd ed.
Correlations: 2nd ed.
Online Grading: Avail 2021

Videos: 1st ed.
Online Grading: Not Available

Videos: 2nd ed.
Online Grading: Not Available

Videos: 1st ed.
Filming in Progress: 1-55 avail now
Online Grading: Available 2021

Videos: 1st ed.
Online Grading: 1st ed.

Videos: 1st ed.
Online Grading: 1st ed.

Videos: 1st ed.
Online Grading: 1st ed.

Videos: 1st ed.
Online Grading: 1st ed.

Videos: 1st ed.
Online Grading: 1st ed.

Videos: 4th ed.
Filming in Progress: 1-25 avail now
Online Grading: Available 2021

Pricing

Use dropdown for online grading options

Basic

The Basic Plan provides lesson-by-lesson video instruction.

Compare plans
Discounted rates as low as
$29
per student
Contact Us

Plus

The Plus Plan provides lesson-by-lesson video instruction and online grading.

Compare plans
Discounted rates as low as
$39
per student
Contact Us

Premium

The Premium Plan provides lesson-by-lesson video instruction, online grading, and Nicole’s Study Hall.

Compare plans
Discounted rates as low as
$49
per student
Contact Us

Basic

The Basic Plan provides lesson-by-lesson video instruction.

Compare plans
Discounted rates as low as
$29
per student
Contact Us

Pro

The Pro Plan provides lesson-by-lesson video instruction and Nicole’s Study Hall.

Compare plans
Discounted rates as low as
$39
per student
Contact Us

Compare

Feature
Basic
Plus
Premium
Lesson Videos
NTML Practice Videos
Cheat Sheets
Achievement Badges and Clubs
Community Support through Private Facebook Group
Online Grading
Class Chat
Drill TeamTM
One-Minute Tutorials
Masterclass
Feature
Basic
Pro
Lesson Videos
NTML Practice VIdeos
Cheat Sheets
Achievement Badges and Clubs
Community Support through Private Facebook Group
Online Grading
Class Chat
Drill TeamTM
One-Minute Tutorials
Masterclass